Hodowanie własnego jedzenia jest w dzisiejszych czasach bardzo pożytecznym hobby. Dzięki uprawianiu swoich owoców, czy warzyw, masz pewność, że to co jesz, będzie wyhodowane w odpowiedni sposób, bez dodawania przeróżnych środków wspomagających. Uprawianie pieczarek jest jednym z przydatniejszych upraw, które mogą być w domowym zaciszu. Można je wykorzystać w praktycznie wszystkim! Pizza Funghi, zupa pieczarkowa, czy nawet spaghetti z sosem pieczarkowym. Dodatkowo, gotowe zestawy do upraw, bardzo mogą nam w tym pomóc. Sprawdź jak samemu zacząć hodować pieczarki w domu.
Przed pisaniem tego artykułu, pomyślałem, że wiele osób może sobie zadać pytanie „Czy pieczarka jest grzybem?„. Wiem, że spora część czytających ten wpis zapewne nie wie. Też kiedyś nie wiedziałem, człowiek się uczy całe życie. Zanim przejdziemy dalej powinniśmy to objaśnić.
A więc odpowiedź brzmi… Tak, pieczarka jest jak najbardziej grzybem. Dokładniej, to pieczarka należy do rodziny grzybów pieczarkowatych, czyli Agaricaceae. Można jeszcze się spotkać ze stwierdzeniem „bedłkowate”.
Wątpliwości dotyczące bytu pieczarki, nie wzięły się znikąd, ponieważ „zwykłe” grzyby, które są zbierane w lasach, różnią się znacznie od pieczarek. Grzyby z lasu, to tak zwane grzyby mikroryzowe, natomiast pieczarka jest grzybem saprotroficznym. Ale do rzeczy…
Jeżeli interesuje Cię temat upraw, to na pewno będziesz chciał / chciała spróbować wyhodować pieczarki. Jest to jeden z lepszych dróg, które zapoczątkują Twoją przygodę z uprawą własnego jedzenia. Wiele osób na forach internetowych, poleca właśnie ten rodzaj hodowli na sam początek.
Ale czy hodowanie pieczarek jest trudne? Otóż nie! Pieczarki nie potrzebują w cale dużej uwagi do hodowli. Są wręcz idealne na sam początek. W dzisiejszych czasach wiedza jest tak łatwo dostępna, że nawet z posta na Facebooku możemy się dowiedzieć, jak zacząć hodować. W uprawie pieczarek mogą nam pomóc nawet gotowe zestawy kupione z internetu, dzięki którym możemy w malutkim pudełku już wyhodować parę domowych pieczarek na start właściwie bez większego wysiłku.
Mamy dwa sposoby na stworzenie własnej hodowli pieczarek. Pierwsza z nich, prostsza, to kupienie gotowego zestawu z internetu. Zestaw taki, posiada już załączoną instrukcję, podłożę oraz najważniejsze – zaszczepioną grzybnie, dzięki które będziemy mogli uprawiać własne, domowe pieczarki.
Drugim sposobem, o wiele trudniejszym, jest zrobienie wszystkiego od podstaw. To oznacza, że będziemy musieli stworzyć przyjazne miejsce do hodowli pieczarek. Ale nie to jest najcięższe. Najwięcej pracy przyjdzie nam ze zrobieniem grzybni. Należy ją bardzo dobrze dostosować do porostu. Otóż ziemia dla pieczarek, która jest już zaszczepiona, nie będzie miała problemów z wyrośnięciem grzyba, ale gdy komponujemy grzybnie od podstaw, potrzebujemy mieszankę torfu i ziemi z dobrym pH. Proporcje są odpowiednio dopierane na podstawie powierzchni, która jest wykorzystywana do uprawy. Oczywiście wszystko powinno być dobrze nawodnione, lecz żeby nie przesadzić.
Uprawa pieczarek jest również czasochłonnym procesem, jednak nie wymagają dużo uwagi. Wystarczy im dość ciemne, ale i zwilżone pomieszczenie. Wilgotne powietrze sprzyja rozrostowi grzyba.
Kiedy podłoże pieczarek będzie już odpowiednio przygotowane, należy odczekać około 11-13 dni, do momentu, aż na grzybni pojawi się biały nalot. Oznacza to, że nasze działania się powiodły. Jednak, gdy po 14 dniach dalej nic nie widać, możliwe że ziemia nie jest dobrze przygotowana.
Już po około 21 dniach po pojawieniu się nalotu, pierwsze pieczarki będą gotowe do zbioru! Pamiętaj jednak, aby traktować je delikatnie i powoli wykręcić z podłoża, aby nie zgnieść grzyba.
Tylko jak sprawdzić, czy pieczarka jest gotowa do zbioru? Otóż, główną oznaką będzie kapelusz, a dokładniej jego łuszczenie. Kiedy zauważymy na nim cienką warstwę, która zaczyna się łuszczyć, to oznaka, że jest w pełni gotowa do zbioru i wrzucenia na patelnie.
Grzybnia jest mało wymagająca, wystarczy trochę wody, odpowiednia wilgoć i już – mamy nasze pieczarki. Jednak to nie oznacza, że grzybnia może być pozostawiona sama sobie. Jeśli zaniedbamy grzybnie, możemy doprowadzić do sytuacji, w której będziemy mieć parę pieczarek lub w ogóle.
Pamiętać należy, o tym, aby regularnie sprawdzać efekty powstałe na grzybni. Jeśli pojawi się jakaś chora pieczarka, najlepiej od razu się jej pozbyć zanim zarazi sąsiednie, a te kolejne, aż w końcu cała grzybnia będzie niezdatna do dalszego hodowania.
W internecie możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań do uprawy pieczarek. Jednym z lepszych i najszybszych sposobów na wyhodowanie naszych grzybków, jest właśnie zestaw do uprawy pieczarek. Taki zestaw jest bardzo mały i można go schować właściwie wszędzie! Do piwnicy, garażu, czy nawet szafy. Po zrobieniu szybkiego researchu na sklepach internetowych, znalazłem pierwszą lepszą aukcję – 5L zestawu w cenie około 30 zł. Taka grzybnia jest bardzo dobrym pomysłem jeśli ktoś ma mało miejsca, bo np. mieszka w bloku. Taki zestaw głównie zawiera:
Czasami dodawane są również rękawiczki oraz specjalna okrywa.
Każdy chce jak najszybciej spróbować owoców swej ciężkiem pracy (w tym wypadku grzybów), lecz niestety jedzenie pieczarek od razu po wyrośnięciu, nie jest dobrym pomysłem. Są one ubrudzone z ziemi i mogą mieć trochę kurzu, czy innych drobinek, których gołym okiem nie zauważymy. Najlepiej pieczarki jest odpowiednio przygotować.
Na początku, odcinamy pieczarkę u podstawy trzonów, są one brudne z ziemi i bardziej brunatne. Następnie, wystarczy, że pieczarkę przemyjemy pod bieżącą wodą i już wtedy będzie ona zdatna do użycia. Możemy bezpiecznie ją pokroić i wrzucić na patelnię, czy jak kto woli.
Pieczarki należy także odpowiednio przechowywać. Jeżeli masz w planie zrobić na obiad zupę pieczarkową, to możesz je wsadzić do lodówki na 5-6 dni, nie więcej. Więc jeśli nie planujesz nic z nich przygotowywać w tym czasie, lepiej zostaw je dalej w uprawie, natomiast jeżeli musisz już je zerwać, to zrób to i je zamroź. Zamrożone pieczarki mogą wytrzymać zdecydowanie dłużej. Potem wystarczy je rozmrozić parę godzin przed i przygotować do posiłku.