Jak grać w bilard? Faule i odmiany gry w bilard

Jak grać w bilard? zasady gry i odmiany

Bilard to rozrywka, która cieszy się popularnością od lat. W grze tej używa się bil, czyli kulek, oraz specjalnego kija, zwanego kijem bilardowym. Celem gry jest wbicie bil do specjalnych, nazywanych łuzami, otworów znajdujących się na stole bilardowym. W dalszej części artykułu znajdziesz szczegółowe informacje na temat zasad gry w bilard, fauli oraz odmian gry w bilard.

Zasady gry w bilard

W bilard gra się zazwyczaj w dwie osoby lub w grupie. W grze tej obowiązują pewne zasady, których trzeba przestrzegać.

  • Przed rozpoczęciem gry należy ustalić, która osoba będzie rozgrywać pierwszą partię (tzw. break). Można to zrobić np. rzutem monetą.
  • Gracz, który ma break, rozpoczyna grę uderzając białą kulką w inne bile, zwane obiłkami. Celem jest wbicie jak największej liczby obiłków do łuzy.
  • Jeśli gracz zdoła wbić jakiś obiłek, to dostaje prawo do kontynuowania gry. Jeśli jednak nie uda mu się wbić żadnego obiłka, to gra przechodzi na przeciwnika.
  • Jeśli gracz zdoła wbić wszystkie obiłki, to dostaje dodatkowy punkt i może rozpocząć nową partię (break).
  • Gra toczy się do momentu, aż jeden z graczy zdobędzie określoną liczbę punktów (np. 8, 9 lub 10). Wówczas zostaje on zwycięzcą rozgrywki.

Faule w bilardzie

W bilardzie istnieją pewne sytuacje, w których gracz może popełnić faul. W takiej sytuacji przeciwnik dostaje punkt lub możliwość dokonania tzw. „free ball„.

  • Jeśli gracz uderzy białą kulkę tak, że ta nie zetknie się z żadnym innym bilem, to popełnia faul. W takiej sytuacji przeciwnik dostaje punkt i może rozpocząć grę od miejsca, w którym został popełniony faul.
  • Jeśli gracz uderzy kijem w inny bój niż biały, to także popełnia faul. W takiej sytuacji przeciwnik dostaje punkt i możliwość wykonania „free ball”. Free ball polega na tym, że przeciwnik może uderzyć dowolnym bilem, tak jakby był on białym.
  • Gracz nie może dotknąć żadnym częścią ciała stołu bilardowego podczas trwania rozgrywki. Jeśli to zrobi, popełnia faul, a przeciwnik dostaje punkt i możliwość wykonania „free ball”.
  • Gracz nie może uderzyć kijem w białą kulkę tak, że ta nie zetknie się z żadnym innym bilem. Jeśli to zrobi, popełnia faul, a przeciwnik dostaje punkt i możliwość wykonania „free ball”.

Odmiany gry w bilard

Istnieje wiele odmian gry w bilard, które różnią się między sobą zasadami oraz sposobem rozgrywki. Oto kilka przykładów:

  • Bilard amerykański: jest to najpopularniejsza odmiana bilarda, w której gra się przy pomocy kija bilardowego i 15 kulek (7 białych, 7 czerwonych i jedna czarna). Celem gry jest wbicie wszystkich kulek do łuzy, a następnie czarnej kulki. Gracz, który zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa rozgrywkę.
  • Bilard angielski: w tej odmianie gry używa się tylko 22 kulek (11 czerwonych i 11 białych). Gracz, który zdoła wbić wszystkie kulki, otrzymuje dodatkowy punkt. Gra toczy się do momentu, aż jeden z graczy zdobędzie określoną liczbę punktów (np. 61). W tej odmianie gry nie ma możliwości wykonania „free ball”.
  • Bilard snooker: jest to bardziej złożona odmiana bilarda, w której gra się przy pomocy kija bilardowego i 21 kulek (15 czerwonych, 6 innych kolorów). Celem gry jest wbicie wszystkich kulek do łuzy, a następnie uderzenie w kulki o innych kolorach tak, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Gracz, który zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa rozgrywkę.
  • Bilard bankowy: w tej odmianie gry gracze muszą wbić kulki do łuzy za pomocą specjalnych uderzeń, tzw. banków. Gracz, który zdoła wbić wszystkie kulki, otrzymuje dodatkowy punkt. Gra toczy się do momentu, aż jeden z graczy zdobędzie określoną liczbę punktów (np. 50).

Jak widzisz, gra w bilard może przybierać różne formy i można ją dostosować do swoich preferencji i umiejętności. Ważne, aby przestrzegać zasad gry i nie popełniać fauli, by móc cieszyć się rozgrywką w pełni. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć zasady gry w bilard oraz poznać różne odmiany tej popularnej rozrywki.