Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości?

Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości?

Zastanawiasz się nad zmianą zawodu i myślisz nad wyborem pośrednika nieruchomości? Ostatnimi czasy zawód ten jest bardzo często poruszany podczas rozmów o biznesie. Sprawdź dlaczego tak często o nim mówią ludzie i czy bycie pośrednikiem nieruchomości jest tak opłacalne jak mówią.

Konsumenci coraz częściej wybierają współprace z agencjami nieruchomości. Dzięki takiej współpracy, klient jest zwolniony z nieprzyjemnych sytuacji związanych z formalnościami. Korzystając z usług pośrednika nieruchomości, mamy także pewność, że lokal, bądź nieruchomość będą sprawdzone pod względem prawnym, jak i technicznym. Jeżeli występują trudności, pośrednik powinien nas o tym poinformować.

Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości? – Takie pytanie lub bardzo podobne, zadaje sobie wielu polaków, gdy wkraczają w współpracę z agencjami nieruchomości. Raczej nie często korzystamy z pomocy pośredników, jednak branża nieruchomości jest dość ciężką branżą, więc niektórzy decydują się skorzystać z pomocy fachowców, aby nie pogubić się w tej całej papierologii i kupić lub sprzedać sprawdzoną nieruchomość. Jednak przejdźmy do sedna – prowizja pośrednika nieruchomości – ile to w końcu wynosi?

Prowizja pośrednika nieruchomości – ile wynosi?

Branża nieruchomości jest dość specyficzna. Nie da się jednoznacznie określić całego cennika pośrednika nieruchomości. Pośrednicy muszą często rozpatrzać oferty bardzo dokładnie. Podchodzą do każdego klienta indywidualnie. Z racji tego, że ceny za nieruchomości potrafią sięgać paruset tysięcy zł lub nawet więcej, to nie da się określić stałej stawki miesięcznej lub zleceniowej. Dlatego pośrednicy pobierają prowizje określoną w procentach. Dzięki temu, agent jest w stanie dobrze na tym zarobić.

A więc ile jest tej prowizji z nieruchomości?

Uśredniając, można powiedzieć, że prowizja za nieruchomość wynosi 2-3%. Procentowo nie robi, to dużego wrażenia, jednak po podstawieniu przykładu, można zdziwić się, jaki jest to dobry interes. Oczywiście nie każdy pośrednik nieruchomości musi być w tym przedziale. Czasami zdarzają się także sytuacje, w których agenci biorą zdecydowanie mniej, a nawet i więcej, w granicach 5-6%.

Przykłady prowizji pośredników

Czas na przykład: Załóżmy, że powstała agencja nieruchomości Jankowalski-Estate. Pośrednikiem pracującym w agencji jest Pan Kazik, który pobiera prowizje w wysokości 3% od sprzedaży przykładowego mieszkania w dużym mieście, np. Wrocławiu. Oferta sprzedaży wynosiła 500 tys. zł, więc z pośrednikiem zostaje pomniejszona do 485 tys. zł. Prowizja wynosiła 15 000 PLN. Jeżeli kupujący także musi zapłacić prowizję, to daje to nam aż 6% co daje nam już 30 000 zł. No i do tego dochodzi jeszcze podatek VAT wynoszący 23%, ponieważ jest to raczej kwota netto. Dużo prawda?

Drugi szybszy przykład: Odwiedzamy mieszkanie warte 150 tys. w mniejszym mieście, np. w Tychach. Pośrednik pobierze prowizję z każdej ze stron po 3%. Czyli 6% wartości mieszkania, a więc ze 150 tys. musimy odjąć 9 tys. (dwa razy po 3%).

Na etapie sprzedaży pojawiają się też problemy – sprzedawca nieruchomości chce zyskać jak najwięcej, a kupujący wydać jak najmniej. Ciężko jest pogodzić obie strony ze sobą. Jednak jeżeli lubimy się negocjować, to powinniśmy się zastanowić po przeczytaniu tego artykułu – czy pośrednik będzie chciał angażować się bardziej w transakcję jeżeli zarobi na tym paręset PLNów mniej?

Czasami warto wydać trochę więcej, niż ostro negocjować cenę. Czytając ten artykuł, pewnie nie raz nasunęło Ci się pytanie – kto ponosi prowizję pośrednika nieruchomości? Już spieszę z odpowiedzią.

Czy kupujący nieruchomość nie płaci prowizji?

A więc… To zależy. Ale w większości sytuacji, to obie strony ponoszą koszta pośrednika. Spotkałeś kiedyś ogłoszenie agencji, która twierdzi, że kupujący nie ponosi prowizji pośrednika? Możliwe, że tak. Tylko teraz pytanie czy pośrednikowi opłaca się sprzedać nieruchomość? Oczywiście, że tak, a to dlaczego? Ponieważ obie strony ponoszą prowizję. Nawet jeśli faktycznie od sprzedającego pośrednik nie bierze żadnej gotówki, to okazuje się, że sprzedawca uwzględnił cały koszt prowizji w swojej aukcji i podniósł wartość oferty o te ok. 5%, co finalnie przekłada się na to, że kupujący i tak ponosi prowizję.

Prowizja pośrednika nieruchomości oraz kupującego

W Polsce przyjęło się, że pośrednik nieruchomości pobiera prowizję z obu stron. A więc kupujący, jak i sprzedawca płaca prowizję agenta. Jego zadaniem, a właściwie zadaniem dobrego i sprawiedliwego pośrednika, jest doprowadzenie do sytuacji, w której sprzedawca, jak i kupujący będą zadowoleni z transakcji.

Sprzedawca chce sprzedać jak najdrożej, potrzebuje wsparcia profesjonalisty, wypełnić wiele skomplikowanych dokumentów oraz znaleźć chętnego na swoje mieszkanie, działkę, bądź lokal.

Kupujący natomiast, chce kupić nieruchomość w przyzwoitej cenie oraz dobrym stanie technicznym. Dodatkowo, agent powinien udzielić wszelkich informacji związanych z daną ofertą, a także odpowiedzieć szczerze i dokładnie na każde zadane pytanie kupującego w sposób dla niego zrozumiały. Poza tym odpowiedzialny jest on za dostarczenie odpowiednich dokumentów między stronami.

Wychodzi finalnie na to, że pośrednik nieruchomości pobiera prowizję od obu stron. Jest to dobrze uzasadnione, odpowiedzialny jest za ugodę obu stron. Odpowiednio, kupujący jak i sprzedawca, mogą korzystać z profesjonalnej wiedzy eksperta, przez co transakcja i ugoda między stronami przebiegnie szybko, bezproblemowo i w przyjaznej atmosferze.

Prowizja pośrednika nieruchomości – czy jest zależna od regionu?

Czy pośrednik nieruchomości ma większą prowizję posiadając agencję nieruchomości w większym mieście, czy w małym miasteczku? Porównanie jest dość ciekawe, bo wyobraźmy sobie sytuację – pośrednictwo nieruchomości jest lepsze w Warszawie, czy w miasteczku pod Warszawą? Przy czym należy pamiętać, że ceny w Warszawie są większe, ale także konkurencja wzrasta proporcjonalnie.

Prawnie nie jest uregulowane ile powinna wynosić stała prowizja pośrednika nieruchomości, więc przed podpisaniem umowy, należy dobrze ją przeczytać lub udać się w odwiedziny do Radcy Prawnego.

Mieszkania w dużych miastach będą kosztowały zdecydowanie więcej, niż w małych miasteczkach, ale i również konkurencja pośredników nieruchomości wzrasta. Jednak popatrzmy też, że w dużym mieście znajduje się więcej potencjalnych klientów – przedsiębiorcy, którzy chcą otworzyć biznes, studenci, małżeństwa itp. Tak samo wzrasta ilość ofert mieszkaniowych.

Na prowizję pośredników nieruchomości składa się wiele czynników, co oznacza, że należy uwzględnić prowizję pośredników w granicach 2-3%. To będzie optymalna granica, którą możemy przyjąć.