Grafika rastrowa, to inaczej siatka punktów (znaczy pikseli) o oznaczonej wielkości, która jest wyświetlana na monitorze w ten sam sposób. Po dużym przybliżeniu, możemy zobaczyć małe piksele, które zmieniają swój odcień, w zależności, jakie mają mieć zastosowanie. Kolor w grafice rastrowej jest zapisany w sposób matematyczny, heksadecymalny. Gdy oddalimy siatkę punktów, zobaczymy zwykły obrazek. Po przybliżeniu jednak wszystko jest kwadratowe, w porównaniu do łagodnych krawędzi grafiki wektorowej.
Programy do obróbki grafiki rastrowej, to między innymi Adobe Photoshop (najpopularniejszy jednak płatny, alternatywna wersja darmowa – photopea), GIMP oraz Paint.
Używane formaty do plików rastrowych, to między innymi: png, jpeg, jpg, tif, gif, czy pdf. Pdf jednak obsługuje również grafikę wektorową.
Głównym plusem grafiki rastrowej jest to, że obraz grafiki tej, może być bardzo dobrze skompresowany. Należy uważać z kompresją, ponieważ gdy przedobrzymy, plik ten może być bardzo nieczytelny i nieestetyczny.
Formaty używane w plikach wektorowych, to głównie svg, eps, pdf, ai, czy cdr. Program, którym możemy edytować grafikę wektorową, jest np. Adobe Illustrator.
Pliki wektorowe, to zdjęcia, które nie są podzielone pikselami, tylko są gładkimi liniami. Typ plików wektorowych bazuje na kształtach oraz krzywych. Cecha ta czyni ją skalowalną, to oznacza, że pliki wektorowe można w bardzo dużym stopniu pomniejszać lub powiększać bez utraty jakości.