Co warto wiedzieć o zdrowym odżywianiu?

Odpowiednio zbilansowana dieta

Odpowiednio rozplanuj dietę

Odpowiednio ułożona dieta jest jednym z ważniejszych, jak nie najważniejszym elementem zdrowego odżywiania. Mówi się, że dieta to 80% efektów, czy to etapu redukcji, czy też masy. Nie da się ukryć, że temat zdrowego odżywiania jest ostatnio jednym z popularniejszych. Na spotkaniu rodzinnym, połowa kuzynostwa, czy wujków nie je ciasta, ponieważ jest na „diecie”. Dieta to nic innego jak odpowiednio skomponowany tryb spożywania posiłków. Każdy może być na diecie, tylko pytanie na jakiej.

Ważnym jest, aby pamiętać zawsze o swoim planie diety i trzymanie się jej. Będąc na diecie, ale podjadając, mogę Ci obiecać, że nigdy nie będziesz miał / miała figury, którą chcesz osiągnąć.

Nie unikaj owoców i warzyw

Wbrew wielu fake informacji, nie powinniśmy unikać warzyw oraz owoców. Oczywiście w tych memach jest parę prawdziwych informacji, ale zdanie „Nie jedz owoców, bo mają cukier, a cukier tuczy” jest zdaniem wprowadzającym w błąd. To nie cukier tuczy, a nadmiar ilości kalorii. Możesz zjeść miskę owoców albo parę kostek czekolady. Kalorycznie wyjdzie na to samo, ale pytanie czym się bardziej najesz. Objętość posiłków jest równie ważna. Ale wracając…

Owoce i warzywa posiadają w swoim składzie wiele ważnych witamin i minerałów, bez których organizm nie może poprawnie funkcjonować, więc pamiętaj – nie unikaj owoców i warzyw, a zamień czekoladę na banana, batonik na kiwi.

Delektuj się każdym kęsem

Nie spiesz się! Pamiętaj, że będąc na diecie, jest pewnym, że prędzej, czy później będziesz czuł / czuła głód. Te momenty są dla organizmu bardzo ciężkie, ponieważ gdzieś z tyłu głowy pojawia się czerwona lampka – „Ej a może bym zjadła coś słodkiego, w końcu pół kostki czekolady nie sprawi, że będę gruba”. A potem pojawiają się wyrzuty sumienia, i wyrzuty kortyzolu.

Jedząc powoli, spędzasz więcej czasu karmiąc swój mózg endorfinami, które są wytwarzane podczas jedzenia. Zanim informacja o zjedzeniu posiłku trafi do mózgu, minie około 20 minut, dlatego jedz wolniej, a będziesz bardziej syta/ syty.

Pij dużo wody

Woda, woda i jeszcze raz woda. Bez wody organizm nie funkcjonuje dobrze. Pij minimum 2 litry wody dziennie, a w mig zobaczysz rezultaty. Odpowiednie nawodnienie daje nam wiele korzyści. Jeśli wody mamy za mało w organizmie, paradoksalnie organizm gromadzi jej więcej na czarną godzinę, a przez to nasze ciało wygląda na grubsze. Dostarczając więcej wody, organizm się jej pozbywa, ponieważ wie, że będzie ją regularnie dostawał.

Brak wody powoduje także efekt bycia ospałym. Nie potrzebujesz kawy, potrzebujesz wody! Pamiętaj o regularnym nawadnianiu. Na początku może to być ciężkie, ale w końcu dasz radę. Napełnij butelkę 2 litrami wody i połóż ją na widoku wraz ze szklanką i słomką, przez to będzie Ci łatwiej pamiętaj o nawadnianiu. Lepiej dostarczać mniejsze dawki wody, ale częściej, niż rzadko, ale dużo.