Akcelerometr – co to jest?

Akcelerometr - co to jest?

Pewnie nie raz słyszałeś, jak ktoś wspomina o jakimś akcelerometrze w telefonie. Albo chciałeś odpalić pokemony i pokazuje się powiadomienie, że nie działa akcelerometr lub w ogóle go nie ma. Albo jak to możliwe, że smartfon lub smartwatch po podniesieniu nagle się zaświeca. Oglądasz filmik na smartfonie i ekran automatycznie obraca się do układu telefonu z pionu na poziom. Jak to możliwe? Wszystko dzięki akcelerometrowi.

Co to jest akcelerometr?

Akcelerometr, to czujnik wykrywający w jakim położeniu znajduje się urządzenie. Profesjonalna definicja jest taka, że akcelerometr, to przetwornik, który dokonuje pomiaru mierząc własny ruch. Określa on położenie w 3 osiach, dzięki czemu określa pod jakim kątem znajduje się urządzenie.

Jak działa akcelerometr?

Kiedy dochodzi do jakichkolwiek odchyleń urządzenia lub nawet wibracji, energia drgań przemienia się w specjalny sygnał elektryczny akcelerometru, który zostaje przekierowany do odpowiednich podzespołów i wykrywa kąt w trzech osiach. Algorytm pobiera dane z akcelerometru i dostosowuje położenie ekranu do pozycji Twojego telefonu.